Narava ne potrebuje človeštva, človeštvo, še posebej kapitalistična družba, pa potrebuje naravo, da bi vzpostavilo in ohranilo red, na katerem vztraja, in ki temelji na pogosto nerazumljivo močnih in nerazložljivih zakonih narave.

Pričakovana narava, t. j. narava v svoji neposredovani obliki, ne obstaja, vse, kar je od nje ostalo, pa so idealizirane predstave in produkcijske estetske zahteve za to, kako naj bi resnična, nepotvorjena narava izgledala. S fotografiranjem novih, kreiranih (ne danih) krajin, podob narave, ki se v družbi pojavljajo na fasadah in avtobusih, kot vinjete ali dekorativni elementi v domovih, je Stojanović zasnoval koncept oaz, žalostnih tropov kapitalistične fantazije o predzgodovinskem stanju Narave, ki v svoji čisti formi ne obstaja nikjer in jo je nemogoče zadovoljivo rekonstruirati ali reprezentirati. Narava ne potrebuje človeštva, človeštvo, še posebej kapitalistična družba, pa potrebuje naravo, da bi vzpostavilo in ohranilo red, na katerem vztraja, in ki temelji na pogosto nerazumljivo močnih in nerazložljivih zakonih narave. Naravni habitat ni več narava, naša nezmožnost dojemanja Družbe kot naravne in Narave kot socializirane in kulturne pa postavlja naravo v abstrakten, popolnoma dovršen fantazijski svet večnosti, v oazo, v kateri je prezenca realnega vsakdanjega slehernika napaka, glitch in presežek. (Povzeto po: Marija Ratković, Sasvim prirodno.)

Marko Stojanović: Oases IX, Salzburg, 2016.
Oases IX, Salzburg, 2016.
Marko Stojanović: Oases XVII, Vienna, 2016.
Oases XVII, Vienna, 2016.
Marko Stojanović: Oases XVI, Salzburg, 2016.
Oases XVI, Salzburg, 2016.
Marko Stojanović: Oases XI, Amsterdam, 2016.
Oases XI, Amsterdam, 2016.
Marko Stojanović: Oases.
Marko Stojanović: Oases.
Marko Stojanović: Oases.

Narava ne potrebuje človeštva, človeštvo, še posebej kapitalistična družba, pa potrebuje naravo, da bi vzpostavilo in ohranilo red, na katerem vztraja, in ki temelji na pogosto nerazumljivo močnih in nerazložljivih zakonih narave.

Sorodne objave

prijavi se

prijavi se na novice in pozive za projekte in prispevke
novice

Koža, 19. januar – 1. marec 2022
Mednarodna fotografska razstava
Cankarjev dom, prvo preddverje

otvoritev: 19.1.2022 ob 19:00

avtorji: Goran Bertok, Ewa Doroszenko, Görkem Ergün, Karina-Sirkku Kurz, Anne Noble, Špela Šivic
zasnova razstave: zavod Membrana – Jan Babnik, Kristina Ferk in Nataša Ilec Kralj
kuratorstvo: Kristina Ferk in Nataša Ilec Kralj
produkcija: Cankarjev dom in zavod Membrana

Podaljšan rok za oddajo predlogov prispevkov (povzetki dolžine do 150 besed in/ali slikovno gradivo) je 30. avgust 2021. Podaljšan rok za oddajo celotnih prispevkov na podlagi izbranih predlogov je 4. oktober 2021. Predloge pošljite prek spletnega obrazca ali se obrnite na nas prek kontaktnega obrazca in/ali naslova editors(at)membrana.org.

Podaljšan rok za oddajo predlogov prispevkov (povzetki dolžine do 150 besed in/ali slikovno gradivo) je 11. junij 2021. Podaljšan rok za oddajo celotnih prispevkov na podlagi izbranih predlogov je 16. avgust 2021. Predloge pošljite prek spletnega obrazca ali se obrnite na nas prek kontaktnega obrazca in/ali naslova editors(at)membrana.org.

Prijave sprejemamo do vključno ponedeljka 26. 10. 2020 na:
elektronski naslov: info@membrana.org
in/ali
poštni naslov: Membrana, Maurerjeva 8, 1000 Ljubljana

Rok za oddajo osnutkov prispevkov (150 besed povzetka in/ali vizualije) je 27. julij 2020. Rok za oddajo dokončanih prispevkov sprejetih osnutkov je 21. september 2020. Osnutke pošljite preko spletnega obrazca na: https://www.membrana.si/proposal/ ali nas kontaktirajte neposredno na editors@membrana.org.

kje: Cankarjev dom, sejna soba M3/4
kdaj: 27. februar 2020, 0b 18. uri

kje: Galerija Jakopič, Ljubljana, v sklopu razstave Jaka Babnik: Pigmalion
kdaj: 5. december 2019
trajanje: 18.00 – 21.00
sodelujeta: dr. Victor Burgin, dr. Ilija T. Tomanić
moderator: dr. Jan Babnik

  • 18.00: Predavanje Victorja Burgina: Kaj je kamera? Kje je fotografija?
  • 19.00: Predstavitev nove številke revije Fotografije (Kamera in aparat: Izbrani spisi Victorja Burgina) v pogovoru z umetnikom in teoretikom Victorjem Burginom in Ilijo T. Tomanićem, piscem spremne besede k slovenskemu prevodu. Pogovor bo moderiral Jan Babnik, gl. in odgovorni urednik revije Fotografija
  • 20.30: razprodaja preteklih številk revije Fotografija

Rok za oddajo osnutkov prispevkov (150 besed povzetka in/ali vizualije) je 16. december 2019. Rok za oddajo dokončanih prispevkov sprejetih osnutkov je 16. marec 2020. Osnutke pošljite preko spletnega obrazca na: https://www.membrana.si/proposal/ ali nas kontaktirajte neposredno na editors@membrana.org.