Po uspešnih treh nizih pogovorov o fotografiji se Fotografija na kavču vrača v četrti izpopolnjeni različici. Fotografija na kavču je zavezana širjenju in poglabljanju kritične debate o fotografiji, njeni družbeni vlogi in njenem rastočem pomenu v sodobnosti; ne nazadnje tudi vzpostavljanju novih povezav in izmenjavi izkušenj.
Na aktualno temo krize, fotografije in kritične fotografije se bosta na kavču pogovarjala fotograf in antropolog medijev Mark Curran ter direktor in umetniški vodja avstrijske revije Camera Austria Reinhard Braun. Pogovor bosta moderirala Aleksander Sašo Slaček Brlek (podpredsednik Slovenskega komunikološkega društva) in Jan Babnik (urednik revije Fotografije). Pogovor bo sledil temam trga, krize, fotografije, sodobnosti, medijev, dokumentarizma, reprezentacije in politike.
Pred pogovorom bosta gosta pripravila tudi vsak svoje predavanje: Mark Curran o reprezentaciji trga in kapitala z naslovom Normalizacija deviantnosti in stvaritev TRGA, Reinhard Braun pa o sodobnem dokumentarizmu in njegovih strategijah z naslovom Kjer nič več ni na svojem mestu: Aktualne strategije dokumentarizma.
Razpored dogodkov
- ob 17. uri, predavanje Mark Curran: Normalizacija deviantnosti in stvaritev TRGA
- ob 18. uri, predavanje Reinhard Braun: Kjer nič več ni na svojem mestu: Aktualne strategije dokumentarizma
- ob 19. uri, pogovor Kriza in fotografija, gosta: Marc Curran in Reinhard Braun, moderacija: Aleksander Sašo Slaček Brlek in Jan Babnik
Kratke biografije gostov
Mark Curran je praktično usmerjen raziskovalec in pedagog, ki živi in dela v Berlinu in Dublinu. Zaključil je praktično usmerjen doktorat, ki je bil z vključitvijo fotografije eden prvih te vrste na Irskem (Dublin Institute of Technology, 2011). Curran predava na BA (Hons) Fotografskem programu Institute of Art, Design & Technology (IADT) v Dublinu in je gostujoči profesor na MA Visual and Media Anthropology na Freie Universität Berlin. Vključuje multimedijske inštalacije z etnografskim pristopom in razumevanjem. Je opravil cikel dolgotrajnih raziskovalnih projektov, ki kritično naslavljajo plenilski kontekst, ki rezultira iz procesa globalnega kapitala. Njegov tekoči cikel TRG (THE MARKET), ki je podprt s strani Arts Council of Ireland in kurirano s strani Helen Carey, nadaljuje ta cikel. Ta vzporedno nadnacionalni projekt se osredotoča na funkcije in stanja na svetovnih trgih.
Reinhard Braun, rojen 1964 v Linzu (Avstrija), je študiral na umetnostno zgodovino na Univerzi v Grazu, kjer tudi živi. Od 2007 do 2010 je bil kurator vizualne umetnosti na festivalu Steirischer herbst v Grazu. Od 2011 dalje deluje kot umetniški vodja in urednik revije Camera Austria v Grazu. Njegovi najnovejši kuratorski projekti vključujejo: Dokumentarizem nekoč: Sven Augustijnen, Eric Baudelaire, Peggy Buth, Maryam Jafri (2014); Militantna podoba: Upodabljati, kar se trenutno že dogaja ali poezija militantne podobe (2014); in Sporne krajine (2015), vsi pri reviji Camera Austria v Grazu.
Organizacija
Zavod Membrana (revija Fotografija) in Slovensko komunikološko društvo