Če si želite ogledati glavno vsebino te strani, morate biti naročnik. Naročite se in pridobite dostop do glavne vsebine! Če ste že naročnik, se preprosto vpišite spodaj. Če ste naročnino plačali prek transakcijskega računa, se vsebina odklene po prejemu plačila.
Najboljše orožje je fotoaparat
Intervju z Gabrielom Uchido
- št. 88/89
- 2019
- https://doi.org/10.47659/m7.014.int
Najboljše orožje je fotoaparat
Intervju z Gabrielom Uchido
- št. 88/89
- 2019
- 09/12/2020

Povzetek
Avtor
Reference
PDF
Zapri
Prispevek se osredotoča na serijo Travelling Through the Territory (Potovanje skozi Teritorij), ki je nastala ob sodelovanju brazilskega fotografa Gabriela Uchide z ljudstvom Uru-eu-wau-wau. Intervju popisuje fotografovo izkušnjo življenja in sodelovanja z staroselskim amazonskim plemenom, razpravlja pa tudi o politični klimi v Braziliji in o vznemirjajočem občutku glede uničevanja Amazonije. Brazilska zgodovina se je bolj ali manj oddaljila od zgodovine avtohtonih prebivalcev, ki jih je mnogokrat marginalizirala in odrinila v pradavne čase. Nezakoniti vdori na ozemlja, grožnje s smrtjo in krivice naraščajo, k čemur prispeva tudi uničujoče govoričenje predsednika Bolsonara. Dandanes se fotografija avtohtoni populaciji, ki je neločljiva od upora in protesta, ponuja kot orodje za samoobrambo in ohranitev. Poleg fotoaparatov h kroženju informacij in nepristranskim pripovedim pripomorejo tudi v glavnem dostopen internet in pametni telefoni, ki omogočajo neposreden stik z globalnim občinstvom.
- Ključne besede: Amazonija, Brazilija, marginalni narativi, staroselci, uru-eu-wau-wau
Louise M. Hisayasu je interdisciplinarna raziskovalka, rojena v São Paulu, ki živi v Berlinu. Zanimajo jo diskurzi o dekolonialni teoriji, marginalnih zgodbah in o spominu. Njen projekt Arhiv Tadaima (Arquivo Tadaima) odpira mesto japonsko-brazilski pripovednosti, ki jo raziskuje s (pre)oblikovanjem kultur s kritičnim premislekom o migraciji in identiteti. Nedavno je s programom Erasmus Mundus – Mediji, umetnost in kultura zaključila večpredmetni podiplomski študij na področju medijskih študij ter umetnosti in tehnologije.
Gabriel Uchida je bil rojen v Valinhosu, (São Paulo, Brazilija). Po končanem študiju novinarstva se je leta 2008 začel ukvarjati s fotografijo. Po tem je delal po številnih državah, med drugim v Argentini, Urugvaju, na Kubi, v ZDA, Nemčiji, Turčiji, Etiopiji in Namibiji. Njegove fotografije so bile doslej objavljene že v več kot 30 državah, razstavljal pa je v Nemčiji, Etiopiji in Braziliji. Leta 2018 je Uchida osvojil prvo nagrado na Svetovnem vodnem forumu in na tekmovanju »Ojo a La Amazonia – FAO/ONU«. Od leta 2016 živi in potuje po brazilskem amazonskem pragozdu, kjer fotografira staroselce in pojave, povezane z okoljskimi vprašanji.
- Agência IGBE. 2018. “10% of population concentrate nearly half of Brazilian income.” April 11. Dostopno tukaj.
- Andrade, Rodrigo de Oliveira. 2019. “Alarming Surge in Amazon Fires Prompts Global Outcry”. Nature. Dostopno tukaj. https://doi.org/10.1038/d41586-019-02537-0
- “Quem São?” 2018. Povos Indígenas No Brasil. Dostopno tukaj.
- Rabben, Linda. 2003. Brazil’s Indians and the Onslaught of Civilization. Washington: University of Washington Press.
- Watts, Jonathan. 2019. “G7 Can’t Turn A Blind Eye To Ecocide In The Amazon.” The Guardian na spletu.
Cena posamičnega intervjuja v pdf formatu je 6.00 EUR. Če ste naročnik na spletno vsebino revije Fotografija lahko dokupite dostop do vseh prispevkov na strani v pdf formatu za 24.00 EUR: Fotografija PDF dostop
(Imeti morate naročnino na spletno vsebino!)
Upor in protest sta v srčiki biti slehernega staroselca, še posebej v današnjih časih v Braziliji.
- Naslovna fotografija: Gabriel Uchida: Tapuya, 2017.
Bralni čas: 15 min.
Sorodne objave
- Glede na temo: narava, skupnost, zavzetost