Če si želite ogledati glavno vsebino te strani, morate biti naročnik. Naročite se in pridobite dostop do glavne vsebine! Če ste že naročnik, se preprosto vpišite spodaj. Če ste naročnino plačali prek transakcijskega računa, se vsebina odklene po prejemu plačila.
Kar je bilo nekoč fotografska teorija, se je preobrazilo v teorije vizualne podobe
Intervju z Victorjem Burginom
- št. 95/96
- 2021
Kar je bilo nekoč fotografska teorija, se je preobrazilo v teorije vizualne podobe
Intervju z Victorjem Burginom
- št. 95/96
- 2021
- 12/02/2022

Povzetek
Avtor
Reference
PDF
Zapri
Če je kdaj obstajal oče fotografske teorije in če to ne bi zvenelo hudo patriarhalno (in žaljivo do feminističnih premislekov, kot se kažejo v njegovem delu), bi to bil umetnik, pisec in profesor Victor Burgin. Burgin je kot urednik zbirke esejev in ključnega besedila za študente fotografije Misliti fotografijo (Thinking Photography) iz leta 1982 pogumno zahteval in uvedel sistematični kritični teoretski pristop do področja najbolj vsakodnevnega, demokratičnega in banalnega načina ustvarjanja podob: fotografiranja in vseprisotne fotografske podobe. Njegov pristop pa ni bil zgolj zapisan, temveč predvsem vizualen: Burgin zadnjih 50 let s svojim pisanjem in umetniško prakso ni odnehal preizpraševati in razkrivati predpostavljenih načinov reprezentacije, hkrati pa je neutrudno izumljal načine »fizičnega realizma«, da bi odkril možnosti predstavitve fizične realnosti človekove zaznave.
- Ključne besede: digitalna podoba, fotografska teorija, fotogrametrija, nevropsihoanaliza, nevroznanost, Victor Burgin, virtualna podoba, virtualno
Andreia Alves de Oliveira je fotografinja, raziskovalka na področju fotografije in nekdanja pravnica, ki deluje v Grčiji. Magistrirala in doktorirala je iz fotografskih študij na Univerzi v Westminstru v Londonu. Bila je gostujoča predavateljica na Univerzi v Birminghamu; je urednica Sophia Journala na Portugalskem; soudeleženka Ph: The Photography Research Network v Združenem kraljestvu in članica uredniškega odbora Membrane. Med njenimi zadnjimi razstavami in publikacijami je knjiga Civilization: The Way We Live Now (Thames & Hudson, 2018).
Victor Burgin je v Franciji živeči britanski umetnik in pisec. Je zaslužni profesor zgodovine zavesti na Univerzi v Kaliforniji, zaslužni član katedre za umetnost na fakulteti Goldsmiths Univerze v Londonu. Burginova teoretska dela so med drugim The Camera: Essence and Apparatus (2018), Parallel Texts: Interviews and Interventions about Art (2011), Situational Aesthetics (2009), The Remembered Film (2004), In/Different Spaces: Place and Memory in Visual Culture (1996), The End of Art Theory: Criticism and Postmodernity (1986) in Thinking Photography (1982). Burginova najnovejša knjiga je tekstovno-slikovno delo Onstranstvo (Afterlife, 2019). Njegova fotografska in filmska dela so predstavljena v javnih zbirkah različnih institucij, med katerimi so Muzej sodobne umetnosti v New Yorku, Tate Modern v Londonu in Center Georgesa Pompidouja v Parizu.
- Barthes, Roland. 1992. Camera lucida. Ljubljana: Studia Humanitatis.
- Burgin, Victor. 2018. The Camera: Essence and Apparatus. London: Mack. V slovenskem prevodu je dostopnih nekaj spisov v: Victor Burgin. Kamera in aparat. Ljubljana: Membrana, 2019.
- Burgin, Victor, ur. 1982. Thinking Photography. London in Basingstoke: Macmillan in New Jersey: Humanities Press International.
- Damásio, António. 2018. The Strange Order of Things: Life, Feeling, and the Making of Cultures. Pantheon Books.
- Eagleman, David. 2020. Livewired. The Inside Story of the Ever-Changing Brain. New York: Pantheon Books.
- Haraway, Donna. 2003. The Companion Species Manifesto. Dogs, People, and Significant Otherness. Prickly Paradigm Press.
- Kittler, Friedrich. 2010. Optical Media: Berlin Lectures 1999. Cambridge, VB in Malden, ZDA: Polity Press.
- Seth, Anil. 2021. Being You: A New Science of Conscience. Dutton Books.
Cena posamičnega intervjuja v pdf formatu je 6.00 EUR. Če ste naročnik na spletno vsebino revije Fotografija lahko dokupite dostop do vseh prispevkov na strani v pdf formatu za 24.00 EUR: Fotografija PDF dostop
(Imeti morate naročnino na spletno vsebino!)
Sprašujete me, »kaj se je od takrat spremenilo v teoriji in teoretizaciji fotografije?« Zelo enostavno – spremenila se je sama fotografija.
Bralni čas: 14 min.
Sorodne objave
- Glede na temo: obogatena resničnost, raziskovalno
- št. 80/81
- 2018
- 06/12/2020