Če si želite ogledati glavno vsebino te strani, morate biti naročnik. Naročite se in pridobite dostop do glavne vsebine! Če ste že naročnik, se preprosto vpišite spodaj. Če ste naročnino plačali prek transakcijskega računa, se vsebina odklene po prejemu plačila.
Mistika in magija latentnega prostora
Kako postati nevideno
- št. 90/91
- 2020
Mistika in magija latentnega prostora
Kako postati nevideno
- št. 90/91
- 2020
- 18/12/2020

Povzetek
Avtor
Reference
PDF
Zapri
Z namenom, da skrbi študij interakcije med človekom in računalnikom (HCI) navezali na medijske študije, v eseju postavljamo teorijo o globoko lažnih slikah v okviru fenomenoloških implikacij: do katere mere lahko vpotegnejo človeškega gledalca v ta sicer nevideni svet. Na podlagi primerjalne fenomenologije Viléma Flusserja in Louisa Beca se osredotočamo na variacijske avtokodirnike (VAK). Zagovarjamo mnenje, da so procesi, ki so podlaga konstrukciji globoko lažnih slik, tako kot globoko lažne slike dokaz paralelne, prostetične in računalniške fenomenologije: gre za raziskavo tistega, »kar se kaže« računalniku in kar se sekundarno človeškemu uporabniku pokaže kot slika. Primera VAK uporabljamo, da bi argumentirali vznik sprejete fenomenologije drugega reda pri obogatenem človeku, saj prebivamo v vse bolj računalniškem svetu.
- Ključne besede: globoka laž, magična fenomenologija, obogatena resničnost, računalniška fenomenologija, računalniški vid, strojni šamanizem
John S. Seberger je trenutno postdoktorski štipendist na oddelku za informatiko na Luddyjevi šoli za informatiko, računalništvo in strojništvo Univerze v Indiani v Bloomingtonu. Leta 2019 je doktoriral iz informatike in računalništva na Univerzi v Kaliforniji v Irvinu. Poleg tega ima diplomo iz psihologije na kolidžu Kenyon, magisterij iz raziskovalnih metod v psihologiji glasbe na Univerzi v Keelu in magisterij iz bibliotekarstva in informatike na Univerzi v Pittsburghu. Za svoje delo je prejel številne nagrade in štipendije, med drugim diplomsko raziskovalno štipendijo Intelovega znanstvenega in tehnološkega središča za družabna omrežja, raziskovalno subvencijo Skupine za internet stvari pri Intelu ter štipendijo GAANN Ministrstva za izobraževanje ZDA. Pri delu se v glavnem osredotoča na filozofski vpliv interneta stvari. John je specialist za humanistične in interdisciplinarne pristope k interakciji človeka in računalnika, za odnose med porajajočimi se tehnologijami in arhivskimi teorijami ter za infrastrukturne študije.
Aubrey Slaughter je doktorski kandidat na Oddelku za informatiko na Šoli za informatiko in računalništvo Donalda Brena na Univerzi v Kaliforniji v Irvinu. Magisterij iz sociologije je zagovarjal na Univerzi v Chicagu, diplomo iz antropologije pa na Univerzi v Teksasu v Austinu. Je prejemnik pedagoške štipendije 2016 DTEI, prejel je tudi subvencijo Sklada narodne znanosti za raziskave istosti v znanstvenem vzorčenju. Najnovejša dognanja mu bodo objavili v publikaciji Routledge Handbook of Digital Media and Communication leta 2021. V prvi vrsti ga zanima presečišče med videnim in nevidenim v človeških/infrastrukturnih odnosih. Specializiran je za preučevanje nestandardnih uporab informacijske tehnologije, kot so avtomatizirano izsiljevanje, ad hoc hektivizem in magična infrastruktura.
- Browne, Kieran, and Ben Swift. 2018. »The Other Side: Algorithm as Ritual in Artificial Intelligence.« V Extended Abstracts of the 2018 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems, 1–9. CHI EA ‚18. Montreal QC, Kanada: Association for Computing Machinery. https://doi.org/10.1145/3170427.3188404.
- Doersch, Carl. 2016. »Tutorial on Variational Autoencoders.« ArXiv:1606.05908 [Cs, Stat], August. Dostopno tukaj.
- Flusser, Vilém, and Louis Bec. 2012. Vampyroteuthis Infernalis: A Treatise, with a Report by the Institut Scientifique de Recherche Paranaturaliste. University of Minnesota Press.
- Gibson, James J. 1977. »The Theory of Affordances.« V Perceiving, Acting, and Knowing, uredila Robert Shaw in John Bransford, 67–82. New York: Lawrence Erlbaum Associates.
- Hildebrandt, Mireille. 2011. »The Rule of Law in Cyberspace?« Uvodno predavanje, Radboud University Nijmegen, 22. december. Dostopno tukaj.
- Johnson, Jim, and Bruno Latour. 1988. »Mixing Humans and Nonhumans Together: The Sociology of a Door-Closer.« Social Problems 35 (3): 298–310. https://doi.org/10.2307/800624.
- Serres, Michel. 2015. Thumbelina: The Culture and Technology of Millennials. Rowman & Littlefield International.
- Thomas, William I., and Dorothy Swaine Thomas. 1938. The Child in America. New York: Alfred A. Knopf.
- Von Uexküll, Jakob. 2009. »A Stroll through the Worlds of Animals and Men: A Picture Book of Invisible Worlds.« Semiotica 89 (4): 319–391. https://doi.org/10.1515/semi.1992.89.4.319.
- Woolgar, Steve. 1990. »Configuring the User: The Case of Usability Trials.« The Sociological Review 38 (S1): 58–99. https://doi.org/10.1111/j.1467-954X.1990.tb03349.x.
Cena posamičnega članka v pdf formatu je 6.00 EUR. Če ste naročnik na spletno vsebino revije Fotografija lahko dokupite dostop do vseh prispevkov na strani v pdf formatu za 24.00 EUR: Fotografija PDF dostop
(Imeti morate naročnino na spletno vsebino!)
Najnovejši napredek v kognitivni komputaciji je neizogiben korak v smeri strojnega šamanizma, magične fenomenologije, ki temelji na nestvarnih, a učinkovitih latentnih strukturah, za katere pa nam manjka bodisi zmožnosti ali primernih čutov, da bi jih lahko preučili.
- Naslovna fotografija: Vizualizacija na roko napisanih števk od nič do devet, kot jo je ustvaril variacijski avtokodirnik.
Bralni čas: 14 min.
Sorodne objave
- Glede na temo: iluzija, nečloveško, obogatena resničnost