- št. 69/70
- 2016
- 02/12/2020
21 min.
Matej Peljhan (roj. 1967) univerzitetni študij psihologije zaključi na Filozofski fakulteti v Ljubljani, nato pa še specialistični študij klinične psihologije na Medicinski fakulteti v Ljubljani. Zaposlen je v Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje v Kamniku.
Pogovor je nastal na dogodku Vrednosti fotografije, ki je potekal novembra 2016 v Mestnem muzeju v organizaciji zavoda Membrana in Muzej in galerije mesta Ljubljane. Na dogodku so gostje spregovorili o neki drugi in drugačni, pogosto spregledani moči fotografije, odmaknjeni stran od okvirov klasičnih novinarskih, dokumentarnih pristopov in se dotaknili foto-terapije, participativne fotografije, alternativnih produkcij, alternativnih prostorov predstavljanja in vpetosti fotografije v družbeni boj. Pogovor Vrednost fotografije – participacija je potekal med Romano Zajec (Zavod Apis), Robijem Krofličem (teoretik vzgoje) in Matejem Peljhanom (Zavod Fototerapija), moderirala pa ga je Sara Erjavec Tekavec. Sogovorci so se dotaknili vprašanj participatornosti, terapevtske moči fotografije in drugih medijev, vloge umetnosti in razmerij moči pri vzgoji in pri projektih opolnomočenja ranljivih in marginaliziranih družbenih skupin. Pred pogovorom so udeleženci so udeleženci na kratko predstavili projekte pri katerih so sodelovali.
Matej Peljhan (roj. 1967) univerzitetni študij psihologije zaključi na Filozofski fakulteti v Ljubljani, nato pa še specialistični študij klinične psihologije na Medicinski fakulteti v Ljubljani. Zaposlen je v Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje v Kamniku.
Robi Kroflič je habilitiran na področju teorije vzgoje in kurikularnih teorij. Zaposlen je na Oddelku za pedagogiko in andragogiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Trenutno izvaja naslednje dodiplomske oziroma podiplomske predmete: pedagogika za učitelje, teorija vzgoje, teorije motenj vedenja in osebnosti, predšolska vzgoja in kurikularne teorije. Osnovna področja njegovega raziskovanja so: teorija avtoritete in pedagoškega erosa, moralna vzgoja, kurikularne teorije, procesno-razvojna strategija načrtovanja in načrtovanje vzgojnega koncepta vrtca oziroma šole.
Romana Zajec je programska vodja zavoda APIS in svoj čas posveča vsebinskemu razvoju zavoda, vzpostavljanju mednarodnih partnerstev ter vključevanju novih aktivnih članov. S svojim delom vzpostavlja most med delovanjem nevladnih organizacij in produkcijo angažiranih dokumentarnih filmov, video in crossmedia projektov. Deluje tudi kot avtor, scenarist, režiser, montažer oz. v različnih fazah predprodukcije, produkcije in postprodukcije. Z RTV Slovenija je sodelovala kot scenaristka mladinskih oddaj in dokumentarnih filmov ter delala s tujimi distributerji kot koordinator za odkup tujih programov.
KUPI PDF: Peljhan, Kroflic, Zajec: Vrednost fotografije – PDF
PRENESI PDF:
“Izmisliti si je treba popolnoma novo taksonomijo za preučevanje zgodovine fotografije – nekakšno fotografsko Wunderkammer za našo postmoderno ero.”
Ⓒ 2021 Membrana - Vse pravice pridržane
avtor: Andreas Müller-Pohle
produkcija: Cankarjev dom, kulturni in kongresni center, Ljubljana in zavod Membrana
kuratorstvo in postavitev: Jan Babnik in Nataša Ilec Kralj
kustosinja razstavnega programa Cankarjevega doma: Katja Ogrin
22. marec–14. maj 2023, Mala galerija Cankarjevega doma
Otvoritev: 22. marec ob 20. uri.
VODENI OGLEDI:
10. maj 2023 ob 13. uri, Mala galerija Cankarjevega dom (vodi Jan Babnik)
14. maj 2023, ob 11. uri (zaključek razstave), Mala galerija Cankarjevega dom (vodi Jan Babnik)
razstavljoči avtorji: Anne Noble, Ewa Doroszenko, Goran Bertok, Gorkem Ergun, Karina-Sirkku Kurz, Špela Šivic
produkcija: Cankarjev dom, kulturni in kongresni center, Ljubljana in zavod Membrana
zasnova: zavod Membrana (Jan Babnik, Kristina Ferk in Nataša Ilec Kralj)
kuratorstvo in postavitev: Kristina Ferk in Nataša Ilec Kralj
kustosinja razstavnega programa Cankarjevega doma: Katarina Hergouth
19. januar–1. marec 2022, Prvo preddverje Cankarjevega doma
Otvoritev: 19. januarja ob 19. uri.
Koža, 19. januar – 1. marec 2022
Mednarodna fotografska razstava
Cankarjev dom, prvo preddverje
otvoritev: 19.1.2022 ob 19:00
avtorji: Goran Bertok, Ewa Doroszenko, Görkem Ergün, Karina-Sirkku Kurz, Anne Noble, Špela Šivic
zasnova razstave: zavod Membrana – Jan Babnik, Kristina Ferk in Nataša Ilec Kralj
kuratorstvo: Kristina Ferk in Nataša Ilec Kralj
produkcija: Cankarjev dom in zavod Membrana
Podaljšan rok za oddajo predlogov prispevkov (povzetki dolžine do 150 besed in/ali slikovno gradivo) je 30. avgust 2021. Podaljšan rok za oddajo celotnih prispevkov na podlagi izbranih predlogov je 4. oktober 2021. Predloge pošljite prek spletnega obrazca ali se obrnite na nas prek kontaktnega obrazca in/ali naslova editors(at)membrana.org.
Podaljšan rok za oddajo predlogov prispevkov (povzetki dolžine do 150 besed in/ali slikovno gradivo) je 11. junij 2021. Podaljšan rok za oddajo celotnih prispevkov na podlagi izbranih predlogov je 16. avgust 2021. Predloge pošljite prek spletnega obrazca ali se obrnite na nas prek kontaktnega obrazca in/ali naslova editors(at)membrana.org.
Prijave sprejemamo do vključno ponedeljka 26. 10. 2020 na:
elektronski naslov: info@membrana.org
in/ali
poštni naslov: Membrana, Maurerjeva 8, 1000 Ljubljana
Rok za oddajo osnutkov prispevkov (150 besed povzetka in/ali vizualije) je 27. julij 2020. Rok za oddajo dokončanih prispevkov sprejetih osnutkov je 21. september 2020. Osnutke pošljite preko spletnega obrazca na: https://www.membrana.si/proposal/ ali nas kontaktirajte neposredno na editors@membrana.org.
kje: Cankarjev dom, sejna soba M3/4
kdaj: 27. februar 2020, 0b 18. uri
20. januar–1. marec 2020 / Prvo preddverje Cankarjevega doma
Otvoritev: Predstavitev na strani CD
ČE, 30. jan 2020, ob 18.00 // Vodstvo po razstavi z Jasno Jernejšek, sokuratorko razstave, in Špelo Škulj, vizualno umetnico
ČE, 6. feb 2020, ob 18.00 // Vodstvo po razstavi z Janom Babnikom, sokuratorjem razstave, in Miho Godcem, vizualnim umetnikom
ČE, 20. feb 2020, ob 18.00 // Vodstvo po razstavi z Jasno Jernejšek, sokuratorko razstave, Miho Godcem in Valerie Wolf Gang, vizualnima umetnikoma
ČE, 27. feb 2020, ob 18.00 // Pogovor z Marion Balac, vizualno umetnico, in Jožetom Guno, docentom na Fakulteti za elektrotehniko UL
kje: Galerija Jakopič, Ljubljana, v sklopu razstave Jaka Babnik: Pigmalion
kdaj: 5. december 2019
trajanje: 18.00 – 21.00
sodelujeta: dr. Victor Burgin, dr. Ilija T. Tomanić
moderator: dr. Jan Babnik
Rok za oddajo osnutkov prispevkov (150 besed povzetka in/ali vizualije) je 16. december 2019. Rok za oddajo dokončanih prispevkov sprejetih osnutkov je 16. marec 2020. Osnutke pošljite preko spletnega obrazca na: https://www.membrana.si/proposal/ ali nas kontaktirajte neposredno na editors@membrana.org.
Kdaj: 18. julij 2019 ob 10.00
Trajanje: 90 min
Kje: Prvo preddverje Cankarjevega doma, Prešernova cesta 10, 1000 Ljubljana (vhod iz pasaže Maximarket)
Delavnico vodita: Leopold Štefanič in Neža Ternik