
Kurdi v Siriji in spletna omrežja
Realizem naj bi bil zavezan zvestemu opisovanju resničnosti, dokumentarizem pa ustvarjalni obravnavi resničnosti. Čeprav je mogoče za vse vojne zatrditi, da so vedno tudi vojne podob, se je ravno to v sodobnosti intenziviralo skorajda do skrajnosti. Danes so spletna družbena omrežja stare reprezentacije paradigme dodobra postavila na glavo. Sodobne vojne vse bolj postajajo vojne reprezentacij – in za razliko od prejšnjih te nastajajo dozdevno samoniklo »Od spodaj«, pri samih udeležencih. Številni blogi, Youtube kanali, Flickr, Pinterest in lnstagram arhivi tvorijo niz vizualnih ikon, simbolov, toposov – tako rekoč spletno vojno »krajino«, s katero se tako ustvarjalci kot gledalci tako ali drugače identificiramo.
Vojna in WWW je projekt spletnih reprezentacij vojne, natančneje o trenutno potekajoči vojni v Siriji ter kurdskih frakcijah, vpetih v boje. Pri iskanju gradiva so ustvarjalci razstave uporabljali predvsem iskalne besede Rojava, YPG, YPJ in PYD – besede, ki označujejo kurdsko območje ter kratice največjih kurdskih političnih in vojaških frakcij v Siriji. Projekt je nastal kot dosežek prepuščanja spletnemu povezovanju, navezovanju, prepletanju in spletanju informacij. Razstava je večinoma omejena na gradivo, ki je nastalo s strani predstavnikov kurdskih frakcij v Siriji, objavljeno na družbenih omrežjih in na uradnih spletnih straneh.
Bolj kot za zvestobo reprezentaciji in zvestemu opisovanju resničnosti gre podobam, objavljenim na spletnih omrežjih, za zvestobo določenim ideološkim, političnim in nenazadnje tudi vojnim ciljem. Realizem teh podob je tako vedno že ustvarjalen – namenjen določenemu občestvu. Rečemo lahko, da je izrazito dokumentaren. Projekt se fokusira na male, spregledane vizualne zgodbe, ustvarjene s fotografijo, videom, simboli in diagrami. Je svojevrsten poskus uvida in predstavitve aktualnega političnega in vojnega dogajanja na trenutno enem izmed medijsko najbolj izpostavljenih delov sveta – in to skozi spletne arhive podob. In pri tem poskusu projektu pomaga ravno temeljna neukročenost aparata fotografije – nekaj je namreč na fotografski podobi, kar pove hkrati več in hkrati manj, kot si želijo ustvarjalci podob, nekaj je na fotografiji, kar govori hkrati o tistem, kar je v njih vključeno, in tudi o tistem, kar je iz njih izključeno. Vojna in WWW je razstava o posameznikih, zgodovini, verodostojnosti, realizmu podobe v času spletnih družbenih omrežij, ki skuša pozornost usmeriti na posameznike, vpete v »zgodovino« – v aktualno politično in vojno vihro – in na njihovo (ne)moč predstavljanja lastnih zgodb. (Jan Babnik)
Razstava je bila prvič postavljena v okviru festivala “Tolstoj, iskalec resnice” v produkciji Cankarjevega doma, 11. 1. — 3. 3. 2017. Druga postavitev je bila pripravljena v koprodukciji zavoda Membrana med 5. majem in 9. junijem v prostorih EPEKA galerije v Mariboru. Razstava je bila predčasno zaprta 12. maja zaradi cenzure.
Kuratorska skupina: Jan Babnik, Iza Pevec in Uroš Abram
S pomočjo uporabnikov: Facebook, Instagram, Pinterest, Flickr, Youtube, Twitter, Tumblr ect.
Ključne iskalne besede: YPG, YPJ, PYD in Rojava
Kratice:
YPG: Yekîneyên Parastina Gel, Ljudske zaščitne enote
YPJ: Yekîneyên Parastina Jin, Ženske zaščitne enote
PYD: Partiya Yekîtiya Demokrat, Stranka demokratske zveze- Sirija
Rojava: področje na severu Sirije znano tudi kot Zahodni Kurdistan
Nekaj ob mnogih fotografij in zajemov zaslonov uporabljenih pri zasnovi razstave







Dostopno tudi v: Ang